55 Karakterli Şifreler Bile Artık Kolayca Kırılabiliyor

Kapsama Alanı Bir Kilometreyi Aşan Wi-Fi Sistemi: Flutter
04 Eylül 2013
Andrew McAfee: Geleceğin meslekleri neye benzeyecek?
08 Eylül 2013
Andrew McAfee: Geleceğin meslekleri neye benzeyecek?
08 Eylül 2013
Kapsama Alanı Bir Kilometreyi Aşan Wi-Fi Sistemi: Flutter
04 Eylül 2013

Son gelişmeler ne kadar uzun ve ne kadar karmaşık şifreler yaratırsak yaratalım şifremizin hackerlar tarafından çalınmasının önüne geçemeyeceğimizi gösteriyor. Ücretsiz bir şifre kırma programı olan ocl-Hashcat-plus‘a gelen son güncelleme ile hackerlar 55 karaktere kadar oluşturulmuş şifreleri artık kolayca ele geçirebilecek.

Bir web sitesinde şifre oluşturduğunuz zaman site veritabanında bu şifre kriptoprafik kitleler şeklinde saklanıyor. Hackerlar sitenin veritabanına erişse bile normal şartlarda bu şifreleri normal metinler halinde çözümlemeleri oldukça zor. İşte bu durumda şifre kırıcı programlar hackerların yardımına koşuyor. Online bir şifre kırma programı olan ocl-Hashcat-plus da bunlardan biri.

ocl-Hashcat-plus bu kriptoprafik depolanmış şifreleri kırarak hackerların kullanıcı hesaplarına erişebileceği düz metinler haline getiriyor. Diğer bir deyişle hackerlar şifrenizi tam da sizin belirlediğiniz şekilde okuyabiliyor. Şimdiye kadar 15 karaktere kadar olan şifreleri bu şekilde kıran program son güncellemesiyle daha büyük siber suçların önünü açtı.

Şifre Kırma Programları

Ars Technica‘nın haberine göre programa gelen son güncelleme ile 55 karaktere kadar oluşturulmuş şifreler kırılabiliyor. Böylelikle hackerlar çözümlenmesi zor, uzun şifrelere kolayca ve kısa sürede ulaşabiliyorlar. Bu da demek oluyor ki şifrelerimizin çalınmaması için ne kadar karmaşık ve uzun şifreler kurarsak kuralım siber suçluların elinden kurtulmamız artık daha zor.

“123456″ gibi kolay şifrelerden çoktan vazgeçmiş olsak da hackerlar şifreleri kırıp kişisel bilgilerimizi çalmanın her yolunu artık kolayca bulabiliyorlar. Bunu destekleyen yazılım programları çıktıkça da internet güvenliği daha çok sorgulanır hale geliyor. ocl-Hashcat-plus ilk uzun şifre kırma desteğini veren program olarak hackerları sevindirse de internet kullanıcılarının korkulu rüyası haline geldi bile.