Microsoft Office 2013′ün Avantajları Neler?

Logo insan kaynakları
25 Eylül 2012
Veri Korumaya Giriş
18 Ağustos 2013
Logo insan kaynakları
25 Eylül 2012
Veri Korumaya Giriş
18 Ağustos 2013

 

Microsoft geçtiğimiz günlerde merakla beklenen Office 2013 uygulamasını gün yüzüne çıkarttı. Birçok yeni özelliği bünyesinde barındıran bu yeni ofis sürümü Windows 8 işletim sistemiyle birlikte hayatımızın bir parçası olacak.

Microsoft’un ofis uygulamasıyla sunduğu faydalar yıllardır kurumların en büyük yardımcısı rolünde. Her geçen gün artan yeni özelliklerle Microsoft, ofis uygulamasını daha kolay kullanılabilir ve günümüz şartlarında daha işlevsel kılmak için çalışıyor. Firma son olarak Office 2013 paketinin öngörünüm versiyonunu kurumlar ve son kullanıcıların denemesi amacıyla sundu. Yeni çıkacak Windows 8 işletim sistemiyle birlikte Office 2013 uygulamasının tam sürümü kullanıcıların beğenisine sunulacak. Ekim ayının son günlerinde çıkması beklenen ürünün özellikle Windows 8 kullanıcıları için farklılık yaratması bekleniyor.
Office 2013 5 Farklı Paket İle Sunuluyor

Office 2013 ile birlikte sunulan uygulamaların ikonları da değişmiş durumda. Microsoft bu tarz değişiklerle kullanıcılara yeni ve son teknolojiye sahip bir ürün kullandıklarını iyice hissettirmek istiyor. Firma yeni ofis uygulamasını 5 farklı paket halinde kullanıcılara sunacak. Bu paketlerin başında Home and Student (Ev ve Öğrenci) paketi yer alıyor. Bu paketin içerisinde Word, Excel, PowerPoint ve OneNote uygulamaları yer alıyor. Microsoft’un Office 2013 sürümü ile sunduğu diğer bir paket ise Home Premium. Bu pakette de Word, Excel, PowerPoint ve OneNote uygulamalarının yanı sıra Outlook, Access ve Publisher uygulamaları da yer alıyor. Kurumlara yönelik hazırlanan Small Business Premium paketinde ise Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Access ve Publisher uygulamaları var. Ev ve işyeri (Home and Business )paketinde ise  Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook uygulamaları yer alıyor. Son paket olarak Microsoft Office 2013 Professional paketi bulunuyor. Bu paket içerisinde de Microsoft aboneliği hariç Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Access ve Publisher uygulamaları yer almakta.

Uygun Fiyat Politikası

Microsoft fiyatlar konusunda da makul bir listeleme yapmış durumda. Office 2013 Home Premium paketi ortala 100 dolar civarında kullanıcılar ile buluşacak. Bu paket 5 PC’ye kadar kullanılabilecek. Ayrıca Microsoft kullanıcı hesabıyla birlikte bu pakete sahip kullanıcılar 20 GB’a kadar SkyDrive (Microsoft’un bulut bilişim servisi) depolama alanına sahip olacak. Office 2013 Small Business Premium paketine sahip olacak kullanıcılar ile 1 ila 10 kullanıcı arasında bu paketi kullanabilecek. Office 365 uygulamasını kullanabilecek paket sahipleri bu pakete ortalama 150 dolar karşılığında sahip olacak.
İlk Deneyim

Office 2013 kurulum sürecinde görünüm açısından diğer ofislerden farklı bir yapıda olmayacağını düşündürüyor. Fakat kurulumun ardından Word 2013 uygulamasını tıkladığınızda karşınıza diğer ofis uygulamalarında görmediğimiz bir tablo ile karşılaşıyoruz. Açılan ekranın sağ bölümünde farklı sayfa şablonları yer alıyor ve isterseniz bu şablonları seçerek kendinize tema belirleyebiliyorsunuz.   Ardından klasik şerit çubuklu tasarım karşınıza çıkıyor. Bu çubuk diğer ofis sürümlerinden farklı olarak tasarlanmış Sağ bölümde bulunan ok üzerinde bağlantıları basit bir menü olarak görebiliyorsunuz. Bu sayede çubuğu daraltmanıza olanak sağlanmış durumda. Bir bağlantıya tıkladığınızda o bağlantıyla ilgili şerit arayüzü kolaylıkla açılıyor ve işlemlerini bu şerit üzerinden seçebiliyorsunuz.

Office 2013 Bulutların Üzerinden Sesleniyor

Son dönemin en popüler teknolojik olaylarından bir tanesi “Bulut Bilişim”. Microsoft bulut bilişimle ilgili çalışmalara geçtiğimiz dönemde başlamış ve SkyDrive uygulamasını kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Office 2013’te de bulut bilişim entegrasyonu gayet başarılı ve basit bir şekilde yapılandırılmış. Microsoft’un hayatımıza yeni giren Bulut Bilişim kavramına yaklaşımı oldukça sağlam. Firma bu yeni teknolojiyi çok önemsiyor ve gelecekte de bu teknolojiye yatırım yapacak. Office 2013 içerisinden SkyDrive bağlantısı kolaylıkla yapılabiliyor ve buradaki dosyalar cihazdan bağımsız olarak düzenlenebiliyor. Bu işlem özellikle günün çoğunu ofis dışında geçiren çalışanlara kolaylık sağlamak amacıyla yapılandırılmış. Ayrıca bu dosyaları paylaşma işlemi de yine cihazdan bağımsız olarak Office 2013 üzerinden yapılabiliyor. Tek gerekli olan SkyDrive hesabınızın Office 2013’e tanımlanmış olması.
Tabletlere Özel Grafik Arayüz

Microsoft Office 2013’ü geliştirirken sadece masaüstü PC ve dizüstü bilgisayarları hedef almamış. Aynı zamanda Tablet PC ve akıllı telefonları hedefleyen Microsoft bu yeni kavramı anlatmak için oldukça uğraş veriyor. Çünkü her platformda çalışacak uygulamayı yaratmak kolay, işin püf noktası bu platformlar üzerinde çalışacak uygulamaların birbirleri ile haberleşmesi üzerinde yatıyor. Office 2013 Windows işletim sistemi yüklü akıllı telefon ve Talet PC’lerle de kullanılabilecek. Dokunmatik ekran üzerine fazlasıyla kafa patlatan firma bu cihazlar için normal PC arayüzünden farklı bir arayüz geliştirmiş durumda. Tamamen basitlik, hız ve doğru hedef üçgeninde yaratılan bu arayüz sayesinde kullanıcılar akıllı cihazlarında da ofis kullanımının rahatlığından faydalanabilecekler. Bu sayede normal bilgisayarlarında kullandıkları ofis dokümanlarını ofis dışına çıktıklarında tabletlerinden veya akıllı telefonlarında yönetebilecek çalışanlar zamandan tasarruf ederek daha verimli bir çalışma ortamı içerisinde yer alabilecekler. Hemen şunu belirtmemizde fayda var. Microsoft dokunmatik ekranlı ürünler yönelirken geleneksel ruhunu da kaybetmemiş. Tablet ve akıllı telefonlar için dizayn edilen Office 2013 paketleri geleneksel ofis dokümanları deneyimi sunuyor.

Office 2013 paketleri yeni bir uygula sunmasının yanı sıra ek işlev ve özelliklerle birlikte geliyor. Bu özelliklerin başında iş dünyasında sıkça kullanılan PDF dokümanlarının yönetimi yer alıyor. Office 2013 ile birlikte Word uygulamasında PDF dokümanlarını açabiliyor veya dokümanlarını PDF olarak kaydedebiliyorsunuz. Bu işlem PDF dokumanı olarak başlıklar, sütunlar ve dipnotlar dahil olarak yapılandırılabiliyor. Bu kullanışlı özelliğin yanı sıra dokümanlarınıza video ekleyebiliyorsunuz. Video eklerken arama için ise Bing arama motorunu kullanabilirsiniz. Veya videonun yanı sıra Flickr, SkyDrive gibi hesaplarınızdaki dokümanlarınıza link verebilirsiniz.
Tüm bunlara ek olarak Microsoft yeni görüntüleme modu olarak nitelendirilen Reader özelliğini Microsoft Office 2013 içerisine eklemiş durumda. Bu modda belge görüntülendiğinizde her paragraf öncesinde küçük bir üçgen görüntüleniyor. Eğer paragraf ilgilinizi çekerse bu üçgene tıklayarak paragrafın devamını okuyabiliyorsunuz.

İş Dünyasının En Yakın Dostlarından Bir Tanesi

İş dünyasından özellikle finans sektöründe fazlaca kullanılan Excel uygulaması da Office 2013 ile birlikte birçok yenilik sunuyor. Tıpkı Word arayüzünde olduğu gibi Excel’in yeni arayüzü de tanıdık. Microsoft yeni Excel arayüzüne Flash desteği de dahil olmak üzere birçok yeni veri analiz aracı eklemiş. Bu özelliklerin başında otomatik doldur seçeneği geliyor. Eğer çok sütunlu ve fazla veriyi içeren Excel dokümanlarıyla uğraşıyorsanız otomatik tamamlama seçeneği çok işinize yarayacak gibi gözüküyor.

Excel 2013 ile hızlı analiz araçları sunuluyor. Bu araçlar sayesinde karmaşık kompleks yapılardan uzak bir analiz yapmanız mümkün. Otomatik grafik özelliği de bu analizler sarasında oldukça işinize yarayacak. Microsoft Excel 2013 ile katı ve dayatma özelliklerini yitirmiş gözüküyor. Bu yeni yapı sayesinde mantıksal çerçevede birçok işlemi kolayca yapabiliyorsunuz.
Office 2013 ile birlikte daha birçok yenilik kullanıcıların beğenisine sunulmuş durumda. Önümüzdeki sayılarda bu yeniliklere göz atmaya devam edeceğiz.  Genel olarak Office 2013 yazılımı kullanıcılara zaman kazandırmak ve birlikte sunulan yeni özelliklerle farklı işlevler sunmak için tasarlanmış. Yeni arayüz üzerinde fazla değişiklik yapılmamış olsa da görsel açıdan Office 2013’ü ilk gördüğünüzde 2012 model bir yazılım olduğunu anlıyorsunuz.  Yeni teknolojilere kolaylıkla ayak uydurabilen bu sürün günümüz akıllı tablet ve telefonlarına sunduğu destek ile beğenimizi kazanmaya yetti.  Microsoft bu yeni sürüm ile birlikte fiyat/performans açısından bilgisayar kullanıcıları için biçilmiş bir kafan.